Доклад за дейността на АС за 2019 г.
724 | Адвокатска колегия - Кърджали / Актуална информация
Д О К Л А Д
Отчет за дейността на Съвета на Адвокатската колегия град Кърджали
За периода от 18.02.2019 г. до 25.01.2020 г.
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
Имам честта да Ви кажа „добре дошли” на Общото годишно отчетно събрание на Адвокатска колегия гр.Кърджали.Позволете да Ви честитя Новата 2020 г. и Ви пожелая много здраве,щастие,работа и благоденствие в личен план,както и успехи в нашата трудна,отговорна,но благородна професия,каквато е адвокатската професия.
Днешния ден е ден на равносметка за изминалата 2019 .Настоящият отчет отразява по-значимата част от дейността на Съвета на Адвокатската колегия,която беше нелека.С доклада даваме отчет за това което сме свършили,за това което не сме успели да завършим докрай,както и за това което предстои за решаване през 2020г.от съвета на АК-Кърджали.
Както е разписано в чл. 81 от закона за адвокатурата,всяка година в последната събота на месец януари се свиква редовното Общо събрание на колегията,на което Съвета на Адвокатската колегия дава своя отчет пред Вас за всичко,което е сторил през отчетния период 18.02. 2019 г. до 25.01. 2020г.Отчет за стореното през изтеклата година,за проблемите които са стояли пред колегията,които САК е разглеждал и решавал,както и за това което не сме успели да решим докрай.Оценката която днес ще дадете на нашата работа, е от изключително значение за нас, защото тя е най- сериозния ориентир какво сме постигнали и какво се очаква от нас.Започвам традиционното с
БРОЙ НА АДВОКАТИТЕ
Към 25.01.2020г. адвокатите в България вече са около 14 400 ,а Кърджалийската адвокатска колегия наброява 76 адвокати и продължава да е най-малката по численост в страната ,като обслужва регион наброяващ 164 000 души.
През отчетния период от колегията е заличени: 1 адвокат /Сузан Хайрула/ както и временно продължават да са преустановили дейността си поради здравословни причини адв.Иван Василев , адв.Кирил Кирев и адвокат Милена Караманолова.
В адвокатска колегия Кърджали през отчетния период са вписани:-3 адвокати-Гьокан Салих, Петко Петков и Сабри Хайрула.Към момента в колегията имаме един младши адвокат Гьокан Салих .От общия брой 76 адвокати мъжете са 52 ,а жените са 24.Адвокатите са разпределени по съдебни райони както следва:В Кърджали-60 в Момчилград-8 в Крумовград-4,в Ардино-3 и в Кирково-1.
Статистическите данни сочат наличието на тенденция на незначително повишаване на интереса към адвокатската професия ,като причините за този процес продължават да бъдат същите както и през изминалите периоди, а това е невъзможността завършилите млади колеги да постъпят на работа в съдебната система,както и напускащи по свое желание колеги от системата на МВР и пенсионирани такива от същата система.
Кърджалийската адвокатска колегия,като численост на адвокатите продължава и към този отчетен период да е най-малката измежду всички колегии в страната.За сравнение към 01.01.2009 г. колегия та е наброявала 64 адвокати,а към 26.01.2019 г.- 76 адвокати.
Съотношение във възрастта:В колегията съотношението на адвокатите по възраст е както следва: от 25 до 40 г. -15 адвоката; от 41 до 50 г- 14 адвоката; от 51 до 60г- 23 адвокати и над 60г.- 24 адвокати.От горната статистика може да се направи извод, че повече от 2/3 от състава на адвокатска колегия Кърджали е в най –плодотворната работна възраст.
През отчетния период продължи неблагоприятната тенденция на прогресивно обедняване на по-голямата част от българското общество,което доведе и продължава да води до значително намаляване на доходите на адвокатите,което обстоятелство очертава трайна тенденция, че практикуващите адвокати са на последно място по доходи сред практикуващите юристи,независимо от битуващото в обществото мнение,че адвокатите реализират добри доходи.
ОРГАНИ НА АДВОКАТСКАТА КОЛЕГИЯ ПРЕЗ
ОТЧЕТНИЯ ПЕРИОД
СЪВЕТ НА АДВОКАТСКАТА КОЛЕГИЯ
Основни членове:Христо Караманолов-председател,Мухидин Шабан-зам.председател,Даниела Петрова-секретар, Асен Самуилов и Станимир сталев-членове.
Резервни членове: Кирилка Петкова и Ивана Бръмбарова.
КОНТРОЛЕН СЪВЕТ
Здравко Ленков-председател
Владимир Радичев и Дария Кръпова-членове.
ДИСЦИПЛИНАРЕН СЪД
Димитър Димитров-председател
Членове-Павел Гатев, Радослав Караманолов , Димитър Шереметев и Бисер Самуилов
ЗАСЕДАНИЯ НА САК
През отчетния период Адвокатския съвет е съблюдавал и спазвал разпоредбата на чл.88,ал.1 от ЗА,съгласно която Съвета на колегията се свиква и провежда заседание най-малко веднъж месечно.Съвета на Адвокатската колегия за 12 месеца е провел общо 14 заседания,от които 12 редовни, и 2 извънредни заседания САК не е заседавал през месец август 2019г.по обясними причини-съдебната ваканция.
Колеги през отчетния период със свое решение ВАдС увеличи двойно вноската на адвокатите към ВАдС, което предизвика основателно негодовение сред адвокатите за начина по който беше взето това решение.ВАдС предприе и някои стъпки при отчитането на членския внос към ВАдС с по електронен път , както и възтановяване на 10% от внесения членски внос обратно на АС,но към днешна дата не можем да кажем , че адвокатите се издължават по електронен път към ВАС. / В АК нито един адвокат се е издължавал по електронен път.Това решение има и положителни страни , но и търпи критика от друга страна, тъй като АС не може да контролира , кой от членовете му се е издължил в срок към ВАдС и към АК.
Колеги през отчетния период за 2019 г. дължимия членски внос е бил внасян от по-голямата част адвокати своевременно и следва да се отбележи ,че продължава практиката едни и същи адвокати да не внасят в срок дължимите вноски към САК и към ВАС.
През отчетния период на САК не се е налагало да взема решение за изпращане на писма за доброволно изпълнение, но след множество провеждани разговори неизправните колегите са изпълнили своето задължение.Към момента не сме вземали решение за образуване на дисциплинарно производство срещу неиздължили се колеги ,защото след уведомяването им по телефона в началото на годината,непосредствено преди отчетното събрание същите се издължиха.
За отчетния период в резултат на положените усилия от страна на на САК и с помощта на ВАдС е направен нов сайт на колегията.През 2019 г.продължи практиката всички решения да се публикуват в сайта.На сайта на колегията се публикуват,съобщения за провеждани семинари по линия на ЦОА”Кр.Цончев”,обяви за събития от живота на колегията,списъците на дежурните адвокати за всеки текущ месец, както и документи, заявления ,молби,декларации и др. касаещи дейността на АК Кърджали и нейните членове.
През 2019 г. по случай 131 години от приемането на първия Закон за адвокатите САК организира официално честване на 22 ноември 2019 г.“Ден на българския адвокат“, както и Ден на европейския адвокат“- 25-октомври което е израз на съпричасността им и споделени усилия за отстояване на независимостта и самоуправлението на българската адвокатура.
По този повод и за оставяне трайна следа в обществото, адвокатите от Адвокатска колегия – Кърджали и със съдействието и финансова подкрепа от страна на ВАд.С засадиха в парк „Арпезос“, гр. Кърджали адвокатска гора от редки дървесни видове, поставена е и табела за това събитие, като и беше поет ангажимент тази гора да бъде поддържана от Адвокатската колегия.Мероприятието беше широко отразено в електронните медии.
През месец юни 2019 год.бе подписан договор за платения абонамент на правно информационната систева „Лакорда“ за настоящата 2020 година, като по този начин АК осигорява достъп на всички адвокати от колегията за публикуваната съдебна практика.
През отчетния период представители на колегията участвуваха в две национални конференции на българската адвокатура-пролетна от 14.06- 16.06.2019г.в гр.Пловдив на теми: 1/ „Право и културно наследство“ , 2/Предложение за промени в процесуални закони“ в изпълнение на решения на Общото събрание на адвокатите на страната, и 3/ „Взаимодействие на Висшия адвокатски съвет и адвокатските съвети .Органицационни въпроси“.
Есенната конференция се проведе от 11.10.-13.10.2019 г. в гр. София на теми: „Съвременни предизвикателства при упражняне на адвокатска професия“
Първи модул-„Съвременни форми за извънпроцесуално разрешаване на спорове и ролята на адвоката“
Втори модул - Съвременни тенденции в организацията при упражняването на адвокатската професия“.
Извън участието на представители на САК в двете редовни национални конференции членове на ДС участвуваха в семинарни обучения в гр. Казанлък и в гр. Пловдив за уеднаквяване практиката на дисциплинарните съдилища в адвокатските колегии с практиката на ВДС.Участниците адв. Димитър Шереметев и адв. Павел Гатев представиха обстойни доклади и пълен набор от необходими изисквания и образци за дисциплинарните производство.
За съжаление представители на КС не взеха участие в два семинара проведени в Св.Св. Константин и Елена и в гр. Трявна на които са били разгледани въпроси от компетентността на КС за упражняване на контрол на върху решенията на адвокатските съвете, контролирали се финансово-стопанскатадейност на адвокатските съвети, правилното упражняване на бюджета и стопанисване имуществото на адвокатската колегии.
В колегията се получават изключително много покани за индивидуално участие на адвокати в семинари извън тези които организира ЦОА”Кръстю Цончев”,но колегите не проявяват голям интерес,вероятно защото цената за участие не ги устройва.През тази година САК организира три семинара по линия на ЦОА „Кр.Цончев”,като колегията поема само разходите за наем на зала и храна и нощувки на лектора.
През изтеклата 2019 г.в САК не са постъпили жалба срещу действия на адвокати за извършване на дисциплинарни нарушения и не са образувани дисциплинарни производства.
Съобразявайки се с взетото решение на КС през месец декември 2016 г. САК продължи и за тази изминалата 2019 г.изготвянето на финансовия отчет да стане на база констатациите на назначена финансова ревизия,с участието на независим счетоводител,което бе и сторено преди изготвяне на финансовия отчет на секретаря на АК за финансовата 2019г., обхващаща периода от 18.02.2019г до 25.01.2020г.както и доклада на КС-ревизията бе извършена от счетоводител избран с решение на АС от месец декември 2019г.
И през 2019 г. продължи да действа открития към АК-Кърджали Регионален център за безплатна правна помощ на социално слаби граждани.Към момента имаме много малко депозирани отчети,като причината за това е че гражданите идват на консултации с нередовни документи,независимо,че от входа на сградата до входа на центъра има поставени разяснения какви документи следва да се представят за да получат безплатна правна консултация.Държа да споделя,че и в останалите открити центъра към АК-Хасково,АК.Ст.Загора, и др. проблемите са същите както и в нашия център,но да се надяваме,че през 2020 г.нещата ще се подобрят защото САК е взел решение да се въведе предварително записване по телефона в канцеларията на колегията,което би следвало да доведе до това,че гражданите ще идват с редовни документи,относно удостоверяването на обстоятелството,че са социално слаби.От изложеното може да се направи извод , че гражданите не проявят особен интерес от тази дейност , която иначе е в интерес на социално слаби граждани.
КВАЛИФИКАЦИОННА ДЕЙНОСТ
През изтеклата 2019г. САК организира общо четири семинара-три семинара съвместно с Центъра за обучение на адвокати „Кр.Цончев”,и един организиран самостоятелно от от САК както следва:
1.На 05.04.2019г. семинар на тема: „Промени в АПК“ с лектор Николай Ангелов съдия в Адм. съд- София.
2.На 05.04.2019г. семинар на тема „Актуални въпроси по прилагането на ДОПК“ с лектор Николай Ангелов- съдия при Апелативен съд София.
3.На 19.04.2019г. семинар на тема:“Новите промени в НПК“ с лектор Красимир Шекерджиев – член ва ВСС.
4.На 20.09.2019г. се проведе семинар на тема:”Служебната защита,проблеми по предоставянето на правната помощ и новите изисквания на НБПП при назначаването , предоставянето и отчитането на предоставената правната помощ.
Държа да заявя,че голяма част от адвокатите за разлика от предходни години проявяват интерес и участвуват в организираните от САК семинари.Организацията на семинарите струва средства на колегията ,а и провежданите семинари са от голяма полза за поддържане и повишаване квалификацията на адвокатите,което е разписано като задължение в чл.27 от ЗА.Добре е да имаме самочувствие,че сме подготвени ,но практиката показва тъкмо обратното,така че САК счита,че членовете на нашата колегия имат необходимост от повишаване на своята квалификация.
СЛУЖЕБНИ ЗАЩИТИ
Броят на вписаните адвокати като служебни защитници в НБПП до края на 2018 г. са 64 адвокати. През 2018 г. сме получили общо 275 искания,разпредели като служебни адвокати по реда на чл. 21 от ЗПП- 167/бр. и искания за особени представители-108бр.
Броят на вписаните адвокати като служебни защитници в регистъра на НБПП до края на 2019г. са 65 адвокати.През 2019г. сме получили общо 306 броя искания с 31бр. повече от 2018г.В това число за назначаване на служебни адвокати по реда на чл. 21 от ЗПП-183 бр. / с 16 бр. повече от 2018г/ и 123 искания за назначаване на особен представител /с 15 бр. искания повече от 2018г./
Независимо , че има ръст в броя на постъпилите искания за служебни защитници, НБПП след като е изплатило дължимото възнаграждение на служебните адвокати е привело 10% от тази сума по сметка на АС-Кърджали.През 2018г. САК е получил общо сумата от 5832 лева, а за 2019г. е получил сумата от 4972 лева, независимо че броя на постъпилите искания през 2019г е повече с 31 броя повече.
В много от случаите след назначаване на служебни защитници са ангажирани договорни адвокати,като точни данни за това в САК няма,защото този факт не се отразява в системата, информацията достига до съвета от отстранения от производството служебен адвокат.Назначения служебен адвокат изготвя и представя отчет за участието си в производството до момента на встъпването на договорния адвокат,като това негово участие се заплаща от НБПП.
От 2015 г. и до момента на изготвяне на отчетния доклад за назначаваните служебни адвокати и особени представители САК е въвел специален списък на служебните адвокати срещу имената на които веднага след назначаването на съответния адвокат се отбелязва че същият е получил уведомление и е назначен за служебен защитник, като се отбелязва, по кое дело и на кое лице и в какво качество.За особените представители заплащането на които е за сметка на ищеца се води регистър в който се завеждат постъпилите искания от съда и се отразява съответно името на определения адвокат особен представител и и номерата на делата.Преобладаващите дела са правно основание чл. 49,ал.1 от СК, чл.341 и сл. от ГПК,чл. 422 от ГПК и чл. 45 ЗЗД.
През 2019г. по указания на НБПП всеки вписан в националния регистър за правна помощ адвокат следваше да подаде заявление в коя сфера от правото желае да бъде назначаван като служебен адвокат. НБПП в своите указания до Адвокатските колегии в страната настоява органът по назначаването на служебните адвокати да се съобразява с правната и фактическа сложност на делото и квалификацията на адвоката,тъй като са зачестили сигналите за назначени служебни адвокати,които не изпълняват добросъвестно и квалифицирано своите задължения.
През 2018 г. САК Кърджали е получил от НБПП сума общо в размер на 5832 лева от която сума за І-во тримесечие на 2018 г.-1897 лева,за ІІ-ро тримесечие на 2018 г.-1311 лева,за ІІІ-то тримесечие на 2018 г.-835 лева и за ІV-то тримесечие на 2018 г.-1789 лева.
През 2019г. САК Кърджали е получил от НБПП сума общо в размер на 4 972 .00 лева от която за 1-во тримесечие-1189 лв; за 2-ро тримесечие-842 лв; за 3-то тримесечие 1 409 лв и за 4-то тримесечие-1532 лв.
След като отчетите се представят в САК , председателят на АС и техническия сътрудник извършват проверка по окомплектоването и изготвят становищата до НБПП които изпраща в НБПП.Изготвянето на становищата и обработката на отчетите отнема много време,като следва да се отбележи,че в САК продължава практиката за тази работа да не се получава дължимото възнаграждение по администрирането,за което са предвидени 10% от изплатените възнагражденияна адвокатите, които са удържани и превеждани на АС от НБПП.
РЕД ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НАСЛУЖЕБНИТЕ АДВОКАТИ
От създаването на НБПП се спазва един установен ред ,според който председателят на АС определя адвокат от списъка на служебните адвокати,като това определяне е на базата на сложността на делото и квалификацията на адвокатите ,вписани в регистъра на НБПП..В началото на всеки месец се изготвя списък на дежурните адвокати като служебни защитници,като в този списък се включват по 10 броя адвокати,като определянето им става по азбучен ред.Този списък се изпращаше на РУ, съдилищата и прокуратурите и при необходимост след 20 часа,както и в празничните и почивни дни разследващите полицаи или дежурните съдии след избор на служебен адвокат уведомяват председателя на колегията за връчването на искането и издаването на следващия ден на необходимото уведомление на назначения вече служебен адвокат. От месец януари
През 2019 г. по отношение на назначаването на служебните адвокати САК не е имал сериозни проблеми при назначаването на адвокати придоставяне на правна помощ- процесуално представителство.Все още има и случаи когато се получават няколко отказа ,а това струва на колегията разходи за телефони,а и много обяснения от моя страна било с разследващите органи,било със съдилищата и прокуратурата,но този проблем бе разрешен като САК прие две решения,а именно:Решение № 7/28.03.2016 г.опредеделя кръга на лицата,които имат право от името на САК да опредеделят служебните адвокати, с Решение № 8/28.03.2016 г.САК въведе правилото,че при наличие на три последователни отказа на предложена защита на съответния определения адвокат,както и при неучастие на вписаните служебни адвокати в организираните от САК квалификационни семинари през текущата година,същите няма да бъдат определяни за служебни защитници.САК продължи и през 2019 г.възприетата от предходните години практика да не бъдат определяни за служебни адвокати,тези които не са заплащали членския си внос към САК и ВАС повече от три последователни месеца през годината,както и на адвокати които не участвуват в организираните от съвета семинари за повишаване на квалификацията.
По повод писмо с изх. № 19-105-24/11.10.2019г. на НБПП с което са дадени препоръки за въвеждане на стандарти и унифицирани процедури за правната помощ от Адвокатските съвети в страната с Решение № 2/18.11.2019г.взето сПротокол № 11/18.11.2019г. в САК и създадена комисия в състав – членовете на АС за разпределя на служебните защити, определяне на адвокат и оценка на неговата работа, като ги публикува в официалната страница на Адвокатската колегия.
През 2019 г. в САК не са постъпвали телефонни обаждания от разследващите органи,да бъдат назначени адвокати по тяхно желание и усмотрение,тъй като още в края на 2015 г. САК взе решение,с което уведоми органите на досъдебното производство,че без депозирано искане в канцеларията на колегията няма да бъдат определени служебни защитници. Изключение от това правило са бързите производства и процесуално следствените действия по досъдебни производства които се извършват през почивни и празнични дни.
• Адвокатски съвет Кърджали в изпълнение на възложените му с чл. 18 от ЗПП задължения по организирането и администрирането на правната помощ в съдебния район е изготвил и прилага вътрешни правила при определяне на адвокати от КАК,за осъществяване на правна помощ по реда на ЗПП,регламентиращи реда,условията и критериите за определяне на адвокати за служебни защити,вкл.особени представители,които правила са в съответствие с изготвените от НБПП Единни стандарти и увнифицирани процедури и правила за разпределение на служебните защити.
• С Решение № 7 от Протокол № 5 от заседание на АС при АК-Кърджали от 28.03.2016 г. са определени лицата,които са оправомощени да разпределят служебни защити, а това са членовете на АС които и през 2020г. ще работя на ротационен принцип при определяни адвокати за предоставяне на правна помощ.
• С Решение № 8/28.03.2016 г. САК е въвел правилото че при наличие на три последователни отказа за предоставяне на правна помощ,както и при неучастие на служебните адвокати в организираните от САК квалификационни семинари през годината,същите да не бъдат определяни за служебни защитници до края на 2019 г.
На вашето внимание предлагам отчет за постъпилите искания за назначаване на служебни защитници и особени представители и съм готов да дам отговор по тези въпроси .
Към момента НБПП не е предоставило служебните справки за изплатените хонорари на адвокатите за 2019 г.,за което всички адвокати ще бъдат уведомени и ще могат могат да ги получат в канцеларията на колегията с оглед подаване на годишните декларации.
Не на последно място по значение в настоящия отчет следва да бъде изтъкнато и взаимодействието на Висшия Адвокатски Съвет с САК.Висшият Адвокатски съвет полага изключителни усилия за подпомагане дейността на АС в страната и в частнос на САК.С усилията на настоящия състав на ВАС бяха договорирани преференциални цени за ползване на информационната програма „Лакорда“.Взаимоотношенията на ВАдС с АК в страната бяха предмет на обсъждане и набелязване на задачи, което беше предмет и на пролетната националната конференция вв гр. Пловдив, влага огромни средства в модернизирането на българската адвокатура в частност в раздела Е-адвокатура , Е-регистър,Наредба № 1, промяна на ЗА, и за възнагражденията на адвокати .Със съдействието на ВАдС беше изготвен и нов сайт на АК-Кърджали..Предизвикателствата които стоят пред Адвокатурата въобще можем да определим не като еволюциони , а като революционни, особено в светлината на новите новите комуникационни технологии Предстоят ни трудни решения за електронен и безхартиен обмен на деловодните системи на ВАДС с тези на Адвокатските съвети в страната.Предстои ни решаването на голямо предизвикателство-електронно правосъдие , като част от електронно управление. През месец май 2019г. адвокатурата попадна в труден кризисен момент, който огромен проблем настоящето ръководство на ВАдС реши по един чудесен начин в полза на адвокатурата.Имаме уверението на ВАдС , че и за в бъдеще при решаване на тези предизвикателства ВАдС ще ни подпомага.Знаем , че адвокатурата работи във връждебна институционална средаМного институции се опитват да стоварят своята отговорност върху адвокатурата, защото са безсилни да се справят с отговорностите , които са им възложени.Липсва демократична култура, която е в основата на разбирането за адвоката като радетел и борец за правата и свободите на гражданите.Въпреки това ние остояваме и ще отстояваме каузата на адвокатурата , защото тази кауза е в основата на демократичните ценности на правовата държава , към която се стремим.
ИЗГОТВИЛ:
ХРИСТО КАРАМАНОЛОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА САК