Д О К Л А Д

Отчет за дейността на Съвета на Адвокатската колегия град

Кърджали за периода от 01.01.2022г. до 31.12.2022г.

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

Имам честта да Ви кажа „ Добре дошли“ на Общото годишно отчетно събрание на Адвокатска колегия гр. Кърджали. Позволете ми да Ви пожелая много здраве и благоденствие в личен план, както и успехи в нашата трудна, отговорна, но благородна професия, какватое адвокатската професия.

Както е разписано в чл. 81 от Закона за Адвокатурата, всяка година в последната седмица на месец януари се свикваредовното Общо събрание на колегията, на което Съвета на Адвокатската колегия дава своя отчет пред Вас за всичко, което е сторил през отчетния период от 01.01.2022г. до 31.12.2022.

БРОЙ НА АДВОКАТИТЕ

Към 01.01.2022г. адвокатите в България са около 15 000, като Кърджалийската адвокатска колегия наброява 73адвокати и продължава да бъде най- малката по численост в страната, като обслужва регион наброяващ около 153 000 души.

През отчетния период от състава на Адвокатската колегияняма отписани адвокати.Временно са преустановили дейността си поради здравословни причини адв. Иван Василев, адв. Кирил Кирев и адв.Георги Костадинов, а адвокат Бисер Николов е преустановил временно адвокатската си дейност, поради други причини..

В състава на адвокатската колегията са вписани като адвокати, колегите: 1.Таня Киркова; 2. Метин Реджеб Рашид, които ще практикуват в гр. Кърджали, а Красимир Асенов Бънчев ще практикува в гр. Момчилград.В състава на Адвокаткса колегия гр. Кърджали е вписан като младши адвокат Боян Каменов Дафинов, който успешно е издържал изпита за младши адвокати.От общия брой 75 адвокати мъжете са 53, а жените 21.Адвокатите са разпределени по съдебни райони както следва : в Кърджали -59, в Момчилград- 8, в Крумовград-4, в Ардино 3 и Кирково – 1.

Статистическите данни сочат тенденция на леко увеличаващ се интерес към адвокатската професия.Причините към този процеспродължават да бъдат същите, както и през изминалите периоди, а това е невъзможността завършилите млади колеги да постъпят на работа в съдебната система.Интерес към адвокатската професия има само от напускащите по свое желание колеги от системата на МВР и пенсионирани такива от същата система. Но има и друг фактор за това състояние, а това е,че все по-трудно е осигоряване препитанието на адвокатите от дейността им вследствие на прогресивното обедняване на хората, нуждаещи сеот правна защита в последното десетилетие, водещо до значително намаляване на работата на адвокатите, което ни отрежда последно мястопо доходи след практикуващите юристи.Постъпленията на доходите на адвокатите от предоставена правна защита и съдействие по линията на НБПП ениско в някои случаи и унизително на фона на двуцифрена инфлация, което е отражение на икономическото положение в страната, въпреки последните изменения на Наредбата за заплащане на правната помощ, изм. и доп. ДВ бр. 74 от септември 2021г., но не в нужната степен.

През отчетния период беше изменена и Наредба № 1 от 09.07.2004г. с последно изм. и доп. Обн. В ДВ бр. 88 от 04.11.2022г.в която са направени значителни увеличения за дължимия минимален размер на адвокатските хонорари, коетое заслуга на ВАдС,което следва да отчетем, като положителна стъпка на фона на отминалата 2022година.

Съотношение във възраст: В Адвокатска колегия Кърджали съотношението на адвокатите по възраст е както следва:от 25 до 40 г.- 16 адвокати; от 41 до 50 г- 14 адвокати; от 51 до 65 г.-23 адвокати и над 65г -20 адвокати.От горната спавка може да се направи извод, че повече от 2/3 от състава на колегията е в най-ползотворната работна възраст.

ОРГАНИ НА АДВОКАТСКАТА КОЛЕГИЯПРЕЗ

ОТЧЕТНИЯ ПЕРИОД

СЪВЕТ НА АДВОКАТСКАТА КОЛЕГИЯ.

Основни членове: Христо Караманолов-председател, Мария Чилова- зам. председател, Венелина Мулушева – секретар, Ивава Бръмбарова и Радослав Николов членове.

Резервни членове:Димитър Димитров и Николай Маргаритов.

КОНТРОЛЕН СЪВЕТ:

Председател-Филиз Рюстемова,Дария Кръпова Даниела Петрова – членове.

ДИСЦИПЛИНАРЕН СЪД

Венцислав Янев-председател.

Членове- Димитър Шереметев, Радослав Караманолов, Влладимир Радичев и Бисер Самуилов.

ЗАСЕДАНИЯ НА САК

През отчетния период Адвокатския съвет е съблюдавал разпоредбите на чл. 88, ал.1 от ЗА, съгласно която Съвета на колегията се свиква и провежда заседания най- малко веднъж месечно.Съвета на Адвокатската колегия за 12 месеца е провел 16 заседания от които 11 редовни, 3 извънредни и 2 в разширен състав с участието на членовете на КС и ДС.Съвета на АК не е заседавал през месец август 2021г. по обясними причини-съдебна ваканция.

Разглеждани са организационни,финасови въпроси касаещи както пряко работата на Адвокатския съвет, така и въпроси свързани с отношенията на колегията с ВАдС и НБПП.

През изминалата годинавсички ние усетихмеи нетипичния начин на работата ниосновно в съдилищата.Наложеният ни строг режим на работа в съдилищата усложни до краен пределпряката ни дейност.Затруднени бяха справките които правим в деловодствата на съдилищата, неудобствата , че адвоката не може да прави спокойно и обстойно тези справи,осакатената процедура по разглеждане на делата по системата „Скайп“, особено по наказателните дела , което основателно възмущаваше адвокатите, но за съжаление въпреки направените опити , да се облекчи работата на адвокатите в съдебната зала, реда се определя от съда.Това наложи САКда проведе срещи с председателите на РС и КОС за оптимизиране взаимодействията на съдилищата с пряката адвокатска дейност.

През отчетния период продължи практиката наложена от 2019г. в сайта на колегията да се публикуват съобщения, обяви за събития от живота на колегията, списъците на дежурните адвокати за текущия месец, документи ,заявления, молби , декларации и др. касаещи дейността на АК-Кърджали и нейните членове.

През месец ноември 2022г.по случай 134 години от приемането на първия Закон за адвокатите САК организира честване на официалния празник – ден на адвоката .

ОТНОШЕНИЯ НА САК С ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ

През 2022г. ВАдС поднови искането за увеличаване размера на нормативно признати разходи от 25 на 40%, което адвокатурата отправя от повече от две години.Пред депупатите ВАдС изтъкнаха: „ Напълно погрешно е схващането, че адвокатът е синоним на просперитет и икономическо благоденствие. През последната година огромна част от адвокатската дейност се изземва от различни търговци, консултанти, счетоводители и лица които поддържат онлайнплатформи и др., като в България адвокатския труд е силно обезценен, а броя на юристите от глава на населението- внушителен.Пандемията КОВИД-19,блокира работата на съда, порадикоето месеци наред през пролетта спря напълно и почти изцяло работата на адвокатите, а те и техните семейства бяха почти напълно лишени от доход“.

Действащия в момента ВАдС си постави амбициозна програма в развитието на Е.-адвокатурата, и Е-регистър в много насоки.Новости в документоборота между ВАдС и САК, което за в бъдеще ще става само по електронен път, кратките срокове за движението на документацията и под постоянен електронен котрол на какъв етапсе намира разрешения по конкретни проблеми, като наред с това ще се работи по един напълно нов и модерен закон за адвокатурата.

На Националната конференция на адвокатите от страна,която се проведе при месец юни 2022г. се създаде по предложение на председателите на адвокатските съвет-Съвет на председателите на Адвокатските колегии от страната , който да поставя и мотивира ВАдС за решаване на актуални проблеми на адвокатските колегии.

Съвета на председателите на адвокатските колегии в страната, е независим и самостоятелен орган беше в контакт с ВАдС, като настояваше последния да подпомогне по-малките адвокатски колегии и с по-малки финансови възможности,с оглед спада в работата на адвокатите да направи застраховка за професионалната отговорност на такива адвокатски колегии , което прерастна в инициатива, ВАдС да направи за всички адвокати професионална застраховка за работата им. Това особено се отнася за делата по които се определят „особени представители“по чл. 47, ал.6 от ГПК, по които производства процесуалната дейността на адвоката е силно ограничена и се свежда да се изразява становища въз основа на доказателства представени само от ищцовата страна.Тази инициатива набра скорост и подкрепа от всички колегиии доведе до реален успех на фона на намалените доходи на адвокатите поради неблагоприятната икономическа обстановка , след епедимичната обстановка и висока инфлация.

Не на последно място по значение в настоящия отчет следва да бъде изтъкнато и взаимодействието на Съвета на АК с Висшия Адвокатски съвет.Последния полага усилия за подпомагане дейността на АС в страната и в частност на Съвета на АК- Кърджали.Именно с усилиятаи финасовото обезпечаване на ВАдС бяха договорирани преференциални цени за ползване на информационната програма „Лакорда“, която е предоставена на адвокатите и през изтеклата 2022г.

За своя сметка ВАдСи през 2023г. поднови груповата полица за застраховка „Професионална отговорност на адвоката“ което следва да отчетем като положителна стъпка в усилията на ВАдС в облекчаване дейността на адвокатите. Вложени са и голям по размер средства в модернизирането на българската адвокатура в раздела Е –адвокатура, Е-регистър, Наредба-3.Предстоят ни и трудни решения за електронен и безхартиен обмен на деловодните системи на ВАдС и САК

Отношенията на АС с НБПП през годината бяха интензивни.Беше проведено обучение на адвокатите през месец ноември във връзка с подаването на отчети от адвокатите предоставили правна помощ по електронен път, както и изготвяне и подаване становищата на АС за заплащането на предоставенат от адвокатите правна помощ.Под натиска на Съвета на председателите на адвокатските съвети НБПП предприе стъпки за промени в Наредбата за заплащане на правната помощ , което беше залегнало в приетото решението на ВАдС от м. май 2021г. по чл. 21т.3 от ЗПП.

Но наред с положителните неща касаещи заплащането труда на адвоката, НБПП прие нова методика за определяне възнагражденията на назначените служебни защитници.Методи

ката, орязва в не малка степен определения от Адвокатския съвет размер на адвокатските възнаграждения.САК категорично се противопостави на новата методика, което доведе до спешен дебат сВАдС.На пролетната Национална конференция на адвокатите в страната проведена през м. юни 2022г в гр. Сандански, се повдигна дебатмежду МП в лицето на зам. Министър на правосъдието, ръководство на НБПП и ВАдС от една страна и спонтано възникналияСъвет на председателите на адвокатските колегииот страната. На мен се предостави честта като председател на АК Кърджали,тъй като първи се противопоставихме на приетата от НБПП и МП методика да изложа острата ни позиция на Кърджалийската адвокатска колегия, която беше подкрепена и от председателите на колегиите от страната против изготвената на „тъмно методика“ в резултат на коетоприложението на методика беше временно преустановено и не се прилага при оценяването заплащането на адвоката предоставил процесуално представителство по чл. 21 т.3 от ЗПП, предложено от АС.

КВАЛИФИКАЦИОННА ДЕЙНОСТ

През 2022г. САК успя да организира два съвместни семинари с Центъра за обучение на адвокати „Кръстю Цончев“, а следваше да бъдат организирани поне четири такива.С въведената пандемична обстановка се постанови забрана и не позволяваше да се провеждат семинари по места. ЦОА „Кръстю Цончев“ обаче организира „онлайн“неприсъствено участие в семинарипо програмата „ZOOM“ .Тези семинари са индивидуалнии всеки адвокат при желание може да се включи в тези дистанционни програми за обучение на адвокати.Съвета няма информация кои адвокати и в кои семинари са участвали, тъй като са дистанционнии строго индивидуални.Наред с това има и семинарив които адвокатите могат да се запишат и да участват срещу заплащане. За съжалениепри този вид обучение таксите които се заплащат от адвокатите не са малки.Съвета на адвокатската колегия е качил на сайта ни Програмата за квалификационни семинари по теми и дати, които са достъпни за всички адвокати презпрограмата ZOOM

През месец ноември 2021г , беше избран нов Управителен съвет на ЦОА „Кръстю Цончев“ и нов председател, които предлагат изключително голям и разнообразен конспект от теми по всички клонове на правото.САК не се е отказал от намеренията да се провеждат семинари , тъй като има опит и традиции в тази насока , още повече , повишаване квалификацията на адвокатите е задължение на всички адвокати, задължение по закон разписано в чл. 27 от ЗА. Добрее да имаме самочувствие, че сме подготвени , но практиката показва тъкмо обратното,че трябва много да наваксваме и с оглед постоянно променящото се законодателство и съдебна практика. САК счита, че членовете на нашата колегия имат голяма необходимост от повишаване на своята квалификацишя.

През 2022г. в САК са постъпиличетири жалби подадени против действия на адвокати- членове на колегията ни по повод предоставена правна повощ и съдействие.По три от подадените жалби АС след извършени проверки , отказа образуване на дисциплинарни производства.По четвъртия сигнал отнасящ се за извършено от адвокат нарушение на определени правила в дадена институция,САК след извършена проверка прецени , че сигналане води до ангажиране отговорността на адвоката, поради което САК отказа да се образува дисциплинарно производство. Изложените обстоятелства в сигналите бяха от такова естество , че Съвета на АК Кърджали, не следваше да се образуват дисциплинарни преписки.

Колеги,финансовите резерви на колегията не са безгранични и ние сме изправени пред проблема да образуваме дисциплинарни проверки и евентуално дисциплинарни дела спрямо неизправните колеги. Съвета е проявявал търпение по този проблем и не сме образували пред отчетния период дисциплинарни преписки към неиздължилите се своевременно към САК и ВАдС колеги.Не малка част от членовете на колегията продължават месеци наред да не ги заплащат своевременно.От друга страна ВАдС изисква колегията да си изплати дължимите вноски за годината.САКсе оказа образно казано между чука и наковалнята.От една странанеизправните колеги не внасят своевременно дължимите вноски, а от друга страна с резервите си, САК да превежда и тези несъбрани от неизправните колеги вноски към ВАдС.Това ни задължава да образуваме дисциплинарки преписки срещу тези колеги , което води и допълнителни разходи. И към настоящия момент проявяваме разбиране, че някои от колегите изпитват финансови затруднения, поради което не сме вземали решение за образуване на дисциплинарни проверки срещу неиздължилите се колеги, но продължаваме да изискваме за своевременното им изплащане.

Финансовите средства на Адвокатска колегия –Кърджали към 31.12.2021г са както следва:


Адвокатския съвет изплаща заплата само на техническия сътрудник Елена Кичукова която възлиза бруто месечно 1120.00 лева.САК поема и всички осигуровки към брутната заплата.Изплатена е на техническия сътрудникпод формата на допълнително материално стимулиране и една братна заплата за коледните празници през 2022г.

Членовете на АС не получават възнаграждениепод никаква форма.

Председателят на АС не получава никакво възнаграждение за администиранеи отчитане на служебните защити пред НБПП, независимо , че 10 % от превежданите от НБПП суми на АС се дава именно за това администриране.И това е така от създаването на НБПП през 2006 година до сега.

Съгласно Заповед № 1/12.01.2023г.на Председателя на САК се извърши инвентаризация на касата- сметка 501 и сметка 503 в банкаДСК- клон Кърджали с МОЛ Елена Кючюкова. За периода 01.01.2022г до 31.12.2022г., коятоустанови следните финансови наличностти:



От създаването на НБПП през 2006г до настоящия момент, това възнаграждение в размер на 10 % за обработването на служебните защити от председателя на АС и неговите членове не е разпределяно, а подстъпва и се заприходява по сметка на АК.

През отчетния период продължи практиката на САК, всички решения на съвета да бъдат публикувани в сайта на колегията с цел дейността на съвета да бъде прозразна и да става достояние на всички колеги.В сайта обявяваме и събития от живота на колегията, списъците на дежурните адвокати за всеки текущ месец, както и документи, заявления, декларации и др. книжа касаещи дейността на АК Кърджалии нейните членове.Тук искам да отбележа, че по подписаният договор за ползване на правно информационната система „Лакорда“същата е обновена и с нови модули от 2021г.

През отчетния период председателят на АС е взел участие в Пролетната национална конференция в град Сандански.

На есенната национална конференция , която се проведе през м. октомври 2022г. в гр. Видин, председателят и секретаря на АС не се участвали.Задачите които предстоят да се решават в бързи темпове е техническата обезпеченост на всеки адвокат с оглед развитието на Е- адвокатура.Задължени сме документо оборота между АКи ВАдС да ставапо електронен път. Министерство на правосъдието и съдилищата значително ни изпреварват с техническата си обезпеченост и в един момент когато започнат да ни призоваватили обжалваме решения на съда по електронен път ще се появи проблем , че ние адвокатите не сме подготвени да отговорим на новите предизвикателства.

През отчетната 2022г.ВАд.С си е поставил амбициозната цел, електронния достъп до гражданските и административните дела да бъде достъпен .

Предстои да бъде изготвен и след широко обсъждане от адвокатите да бъде внесен съвсем нов модерен закон за адвокатурата, за което е сформиран голям екип от високо ерудирани правници и изявени адвокати, като се надяваме да доживеем да бъде приет закон ,койтода защитипо- широко полеот дейности в което адвокатите да имат изключителни права и да защитава ефективноправата и интересите на адвокатската гилдия, но и изискващ непрекъснато повишаванеправната подготовка на адвокатите.

През 2022г. продължи да действа открития към АК-Кърджали Регионален център за безплатна правна помощ за социално слаби граждани.Към центъра са се записали повече от 20 адвокати , които да дават правни съвети, консултации или завежданена дела. Следва да се отбележи , че с изключение на двама-трима адвокати , останалите не проявяват интерескъм центъра.Вярно е и това ,че от 2021г. центъра се премести комплекс „Орфей“ и ползва кабинета на председателя на колегията , но налице е и факта , че малко граждани проявават интерес към тази форма на правно обслужване за социално слаби граждани. Към момента имаме много малко депозирани отчети,за2022г.Като причина за това е ,че гражданите идват на консултации с нередовни документи, или не отговарят на изискваниятада им бъде предоставена безплатна правна помощ.

Броят на вписаните адвокати като служебни зищитници към НБПП до края на 2022г. са 62 адвокати.През 2022г. са отчетени пред НБПП 235 бр. искания по чл.21ЗПП с 14 бр. повече от 2021г..През 2021г. сме получили общо221бр. искания по чл. 21 от ЗПП срещу 285 броя искания през 2020г или с 64 броя по-малко постъпили искания по реда на чл. 21 от ЗППс 90 бр. по малко в сравнение с 2019г. и с 100 бр по малко сравнение с 2018г.

По реда на чл. 47, ал. 6 от ГПК са постъпили–113 броя искания за назначаване на особен представител, или със 10 броя повече в сравнение на 2021г.Тези искания са общо за всичките РУ и ГПУ на територията на област Кърджалии четири районни съдилища и окръжен съд гр. Кърджали.От Административен съд – Кърджали е имало само 2 бр. искания.Тук е мястото да се отбележи, че след направените промени в ГПК, определените от съдилищата възнаграждения са значително намалени по размер.Налице е спад в броя на исканията сравнение с предходните години- 2018г, 2019г.2020ги пренебрежително малко увеличение спрямо 2021г.

НБПП след като е изплатило дължимото възнаграждение за администриране на правната помощ в размер на 10% ие изплатило следните суми по годиникакто следва: през 2018г. САК е получил общо сумата 5 832 лева, през 2019г. е получил сумата 4972 лева ,през 2020г. е получил 5065 лева , а през 2021г-5362 лева, а през 2022г-4037лв..

.

Адвокатския съвет не получава информация от НБПП какви възнаграждения е получил всеки адвокат за предоставената правна помощ процесуално представителство по чл. 21 от ЗПП.

В много от случаите след определянетоили назначаването на служебни защитници са ангажират договорни адвокати, като точни данни за това в САК не постъпват и този факт не се отразява в системата по определянето на служебни защитници.Информацията за нереализираните възложени от САК служебни защити не постъпва в САК , поради липса на обратна връзка от съдилищата поискали определяне на служебни защитници.

От 2016г. решение на САК служебните защити се разпределяха от председателя на САК.

От 2016г и до моментана изготвяне на настоящия отчет за назначаване на служебни защитници САК работи с електронната система „Бисоф“ в която се отбелязвапо кое дело и за кое лице от кой орган се иска назаначаването на служебен защитник.След определянето му САК изпраща до съответния съд или РУна хартиен носител уведомление за определия адвокат. И по същата тази програма САК проверява всеки отчет иизготвя становище, коетос изпраща до НБПП на хартиен носител.

През 2021г.беше направен опит служебните защити да се определят всеки член на САК на ротационен принцип, която практика не се осъществи, тъй като в продължение на един месец всеки член от съвета следваше да идва ежедневно в канцеларията на колегията да определя и подписва уведомленията които се изпращат на управленията на МВР и съдилищата за определения адвокат.Но преди това следва да се прозвънява на много адвокати, да се уговаря дали са свободни и могат ли да поемат защитатаза исканата дата, а и да се съобрази с квалификацията на адвоката.А понякога това се случваше да се прави по няколко пъти на ден,което тогавашния САК прецени за неудачнои реши исканията да бъдат разпределяни от председателя на САК

Настоящия състав на САК възприе исканията за служебните защити по линия на НБПП и тези постъпили от съда за определяне на особени представители по чл. 47 , ал.6 от ГПК да се разпределят на заседания от съвета на АК.Този подход предполага да се провеждатмного повечезаседания на САК, а не рядко това не може да се осъществява порадине провеждане на заседания на САК,поради липса на кворум , поради неявяване на членове на заседания за разпределяне на постъпили исканияза определяне на адвокат.По този начин се забавят своевременно определянето на адвокат по постъпилите искания от съдилищата иРУ на МВР.

Друг е въпроса , че някои колеги проявяват капризи , като заявяват ,чене искат определени дела,според спецификата им или че не са добре платени или са безперспективни, или страните по делото не им допадат.

По отношение определянето на особени представители по реда на чл. 47 , ал. 6 от ГПК в САК се води регистър в който се отбелязва по кое дело и за кое лице се иска определянето на особен представител и на кой адвокат е разпределено.И въпреки, че се стремим при определянето на служебни защитници и особени представители по делата да бъдат приблизително по равно разпределени се получавати понякога несъразмерности в заплащането от НБПП.Следва да се има предвид и че при определяне на особени представители следва да се съобразяве и фактическата и правна сложностна делата по които се иска определяне на особен представител от една страна и от друга

квалификацията на определяния адвокат за назначаването мукато особен представител.Известно ви е колеги и редукцията във възнагражденията които съдът прави при определяне размера на възнагражденията от районните съдилища.

С Решение № 7 взето с Протокол № 5 от заседание на АС при АК- Кърджали от 28.03.2016г. са определени лицата, които са оправомощени да разпределят служебни защити.

По указания дадени ни от НБПП с Решение № 8/28.03.2016г.се въведе правилото, че при наличие на три последователни отказа на предложена служебна защита на съответно определения адвокат, както и при неучастие на вписанитев списъка служебни адвокати в организираните от САК квалификационнисеминари през текущата година, същите няма да бъдат определяни за служебни защитници.Последното важи ида не бъдат определяниза служебни защитници адвокати които не са заплащали вноските си към САК и ВАдС повече от три последователни месеца през годината, както и при предоставяне на некомпетентна, формална и некачествена правна помощ, но такива санкции не сме налагали..

Но тук сме изправени пред дилемата, че САК трудно може да определи, кой отказ е неоснователен, за да приложиевентуален евентуална санкция.

Колеги, това е само част от дейността на АС при АК-Кърджали.Предстоят ни редица предизвикателствапрез новата 2023г., които и с Ваша помощсе надяваме да решаваме в положителен за Вас аспект.Очакваме и оценкатаВи за стореното през не леката 2022г.

20.01.2023г.

ИЗГОТВИЛ:ПРЕДСЕДАТЕЛ НА САК:

Христо Караманолов